Hazırlık bahsinde yabancı dilden bahsettiğimizi düşünebilirsiniz ancak buradaki bahis iki yönüyle farklı.

Öncelikle hangi branştan olursanız olun eğer okulunuz yabancı dilde eğitim vermiyorsa yabancı dilinizi her gün kullanmak için imkanlar geliştirin.

Günlük mü tutarsınız, film mi izlersiniz, arkadaşlarınızla yabancı dil mi konuşursunuz, ne yaparsanız yapın o dili unutmayın.

Ayrıca branşınızla ilgili yabancı dilde kitap okuyacak yeterliliğe sahip olmayı da unutmayın. Bu sizden beklenecek bir özelliktir.

İş başvurularında yabancı dil biliyordum kullanmaya kullanmaya unuttum türünden mazeretler işe yaramayacaktır.

Bu işin diğer yönü ikinci bir dil öğrenmenizin gerekliliğidir. Üniversite eğitimi  ikinci bir dili sığdıracağınız kadar uzun bir zaman dilimini içerir.

Kişisel gelişiminiz için ikinci bir dili en azından orta seviyeye kadar ilerletin. Bunun için zaman ve para ayırmanız gerekecektir. İki senelik sıkı bir çalışma sizi bir yabancı dilde orta seviyeye kadar getirebilir.

İkinci bir dil öğrenmek iş başvurularından sizi çok farklı bir noktaya taşıyabilir.

Yabancı dili öğrenmek için mezun olunca yurt dışında üç ay kalacağınız ve dil işini halledeceğiniz türünden safsatalarla da kendinizi oyalamayın. Öncelikle okul bitince bir çok kişinin öncelikleri değişebilir. Diğer konu ise üç ayda hiçbir dili öğrenemeyeceğiniz ve geliştiremeyeceğinizdir.

Her lisan bir insan deyişini unutmadan vakit geçirmeden dil öğrenmeye başlasanız iyi olur.