Yöneticilerin amacı, sizin de dahil olduğunuz insan kaynağını kullanarak, iş için doğru sonuçları almaktır.

Yöneticilerinizle arkadaş olmaya çalışmayın. İş arkadaşları konusundaki kurallar burada da geçerlidir.

Yöneticilerinizi sevmek zorunda da değilsiniz ancak, onlara saygı duysanız veya saygı gösterseniz iyi olur. Bu ilişkide güven çok önemlidir.

Hiç bir yönetici kendisine sorun çıkaran ve hoşlanmadığı kişilerle zorda kalmadıkça çalışmak istemez.

Açık kural şudur: Ne onlarla arkadaş ol ne de onların düşmanlığını kazan.

Yöneticilerinizle medeni ilişkiler kurabilir ve onların sizden tam olarak ne beklediklerini kavrayıp, onları yerine getirirseniz rahat edersiniz.

Başarılı çalışanlar yöneticilerinin düşünme biçimlerini kavrayıp, onların isteyebilecekleri şeyleri istemeden önlerine koyarlar. Böylece bir anda vazgeçilmez çalışanlara dönüşürler. Olaylara yöneticinizin şapkası ile bakmayı öğrenin. Onun gibi düşünmek size çok şey kazandırır.

Yöneticileriniz ile yaşayacağınız olası bir kişisel çatışma durumunda dezavantajlı olduğunuzu unutmayın.  Onların ellerinde pozisyonları gereği sizi zorda bırakabilecek bir çok politik imkan bulunur. Bu imkanlar onlara çatışmak için verilmemiş olsa bile gerektiğinde kullanabilirler ve kimse onlardan hesap sormaz.

İşle ilgili konularda yaşayacağınız çatışmalara gelince; Olgun bir yönetici ( ki onlardan çok fazla bulunmaz) kendisiyle  mesleki konularda görüş ayrımına düşen çalışanları zenginlik olarak görür ve bu görüş ayrılığını  şahsi  bir problem haline getirmez. Ancak, yöneticilerin çoğu bunu bir tehdit olarak algılayabilir ve kişisel bir soruna dönüştürür.  Yöneticinize itirazlarınızı dile getirin ancak, bunu mantıklı bir şekilde gerekçelendirin ve nezaketten asla vazgeçmeyin. Eğer istediğiniz sonucu alamıyorsanız ısrarcı olmayın