İlk olarak danışmanlık ve çatışma çözümünde kullanılan aktif dinleme bugünlerde iş profesyonellerinin üzerinde durduğu en önemli becerilerdir. Hakkıyla uygulandığı zaman aktif dinleme konuşanı tamamen dinleme yoluyla sözel ve sözel olmayan bildirimleri edinme, böylelikle konuştuğunuz kişiyi tam olarak kavrama, yanlış anlamalardan kaçınma, işbirliğini hızlandırma, anlaşmazlıkları çözme ve insanların güvenini kazanma gibi faydalar sağlıyor. En iyi liderlerin bir çoğunun güçlü dinleme becerileri var. İyi bir aktif dinleyici ve iletişimci olmak için işte size ilham verecek 10 alıntı :

1- Konuştuğun kadar dinle

Keşke insanlara nasıl dinleyecekleri öğretilen bir kurum olsa. İş insanlarının konuşmaya ihtiyaçları olduğu kadar dinlemeye de ihtiyaçları var. Çok az insan gerçek bir iletişimin iki yönlü olduğunun farkında olabiliyor.

— Lee Iacocca, former president and CEO, Chrysler Corporation

2. Dinleme bir saygı işaretidir.

Bir insanın dinlendiğini hissettiğini söylemesi fikirlerinin duyulduğunu söylemesinden çok daha fazla şey ifade eder. O bir saygı işaretidir. O insanlara değerli hissettirir.

— Deborah Tannen, author and professor of linguistics, Georgetown University

3. Dinlemekten vazgeçmeyin

Liderlik yetenekleri içinde dinlemek en değerli olanıdır. Fakat çok az kişi, en iyiler, dinlemekten vazgeçmezler. Bu onların görülmeyen problemler ve fırsatlar hakkında herkesten önce söyleyecek bir şeyleri olmasının sebebidir.

— Peter Nulty, Fortune Magazine

4. Dinleyerek Öğren

“Kendime her sabah şunu hatırlatırım, bugün söyleyeceğim hiçbir şey bana bir şey öğretmeyecek. Öyleyse bir şeyler öğreneceksem bunu dinleyerek yapmalıyım.

— Larry King, TV host

5. Açık ve aktif dinlemek

Dinleyerek öğrenmek için naif ve açık bir şekilde yapmalısın bunu. Naif olmak açık bir şekilde dinlemektir, bu defansif ve olumsuzlamaya hazır şekilde dinlemenin tam zıddıdır. Aktif olarak dinlemek duyduğunu tasdik etmek ve ona göre hareket etmek demektir.

— Betsy Sanders, former senior vice president and general manager, Nordstrom

6. Dilini tutmayı öğren

Bazen açık şekilde kötü fikirleri dinlemeye istekli olmalısın. Çünkü eğer birine bu hayatımda duyduğum en aptal şeydi , defol buradan dersen o insandan bir daha asla bir şey duyamazsın ve ipli bir kukla ya da bir robot sahibi olursun.

— John Bryan, former CEO, Sarah Lee Corporation

7. Aynı anda birden fazla işi yapma

Aynı anda bir kişiyi hakkıyla dinlemeyi ve başka bir işle ilgilenmeyi beceremezsin.

— M. Scott Peck, author of “The Road Less Traveled”

8. Gözlerini ve kulaklarını kullan

Dinlemeyi ve gözlemeyi esas işin haline getirirsen konuşarak elde ettiğinden çok daha fazla şey elde edersin.

— Robert Baden-Powell, first Chief Scout of the Boy Scouts Association

9. Yaratıcı gücü hayata geçir.

Dinlemek manyetik ve sıra dışı bir şeydir, yaratıcı bir kuvvettir.  Dinlediğimiz arkadaşlar kendilerine doğru yöneldiğimiz arkadaşlardır. Dinlemek bizi yaratır, açar ve genişletir.

— Karl A. Menniger, American psychiatrist

10. Konuştuğundan fazla dinle

Tanıdığım başarılı insanların çoğu konuştuğundan daha fazla dinleyen insanlardı.

— Bernard Baruch, American financier and presidential advisor

Kaynak :
https://www.roberthalf.com/blog/salaries-and-skills/10-quotes-to-inspire-active-listening