D.A. Benton’un “Aslanlar Kükremeye Gerek Duymaz” kitabından alıntıdır .                     

  Birçok iş insanını endişelendiren en kötü durum işten kovulmaktır. Kovulmak, erken emeklilik, kızağa çekilmek, şirket buna ne derse desin bu sadece insanlara maaş ödemekten vaz geçmek ve onları günde sekiz saat üretkenlikten etmek demek değildir. Aynı zamanda kendilerine güven konusunda kişiye ciddi bir zarar verir ve kariyer kayıtlarına her zaman bir daha asla silinmeyecek ve daha iyisi yapılamayacak kadar kötü bir leke gibi algılanır. Ama böyle olmak zorunda değil.

Eğer bundan bir şey öğreniyorsanız işinizden kovulmanız iyi olabilir. İlk ve son olarak işi neden kaybettiğinizi öğrenin. Sonra gelecekte kendinizi benzer konumlarda bulmamak için neler yapabileceğinizi öğrenin. Sonra uygulayın.

                                                   Kovulmanın En Yaygın Nedenleri

 1.   İyi çalışmıyordunuz ve aldığınız maaşı hak etmiyordunuz (yeteneklerinizi geliştirmeli ve daha sıkı çalışmalısınız).
 2.   O kadar iyi çalışıyordunuz ki sizi kovabilecek güçte birilerini tehdit ettiğiniz için kovuldunuz (her ne kadar bu durum kontrolünüz dışındakiler listesine girse de iş ararken ya da insan ilişkisi yeteneklerinizi kullanırken daha olumlu patronlar seçebilirsiniz).
 3.   Belirli bir şirket için kimyanız uygun değil. Uyum sağlayamadınız (yine seçici olmak ve insan ilişkileri önemli).
 4.   Bir satın alma ve ya birleşme söz konusu ve yeni yönetim geldi ve her yeri temizledi (sadece kötü şans kendinizi toparlayın).
 5.   Dürüst değildiniz. Zirvedeki herkes birisini dürüst olmadığı gerekçesiyle kovmaya hakkı olduğunu düşünür. Eğer yalan söyleyecek, aldatacak veya çalacaksanız bunun sonsuza kadar sürmeyeceğini bilmelisiniz.

                                                   Kovulursanız Ne Yapmalısınız?

 1.   Duruşunuzu koruyun.
 2. Size söylenenleri dikkatle dinleyin. Kesmeyin sadece dinleyin.
 3. Eğer mümkünse söylenenleri yazın.
 4. Sizi kovan kişiyi kendini savunmak zorunda bırakmayın. Bu kararın son karar olduğunu varsayın.
 5. Kişinin fikrini değiştirmeye çalışmayın. Zaman kaybı olur.
 6. Ağlamayın. Kendinizi ve diğerlerini utandırırsınız.
 7.   Soru sorun. Diğer kişi konuşmayı bitirdiğinde duraksayın, kendinizi toplayın ve soru sorun. Bir dakika orada durun ve derin nefes alın.
 8. ’Bu ne zaman başlayacak?’’ ne zaman çalışmayı bırakacağınızı tam olarak öğrenin.
 9. ‘’Önerdiğiniz finansal ayrılma paketi nedir?’’ hastalık, tatil her türlü ödemeyi ve şirketin sunduğu hizmeti kullanın.

               Bu şeyleri bilmeniz gerekiyor ve sormakla hiçbir şey kaybetmezsiniz.

 •   Kendiniz için konuşun. Daha fazla soru sorma seçeneğiniz var. Birçok insan önerileni kabul eder. Bazen önerilenler karşısında şaşırabilirsiniz.

Anlaşma yapıldığında yazılı olarak yapılmasında ısrar edin. Geleceğinizi birilerinin hafızasına bırakmayın.

 •   Burada durun. Sizi kovan kişiye onunla ve şirketle ilgili ne düşündüğünüzü anlatmayın.

Eve gidin. Bara değil. Kendinize bir öğleden sonra tatili verin. Ailenizi toplayın onlara durumu anlatın.

  Son olarak durum ne kadar kötü görünürse görünsün kovulmanın sizin için yeni bir başlangıç olabileceğini unutmayın. En azından size seçme özgürlüğü verir.