Okulu bitirdiğinizde bir çok işyerinin sizi işe almak için yarışacağını düşünüyorsunuz. Bu iş yerlerinden neler isteyeceğinizi hayal ediyorsunuz öyle değil mi ?

Peki kendinize çalışacağınız bu kurumlara ne katabileceğinizi sordunuz mu ?

Katabilecek neyiniz var ? Ya da katabilecek nelere sahip olmayı planlıyorsunuz ?

İş hayatındaki firmalar daha şimdiden kimin kendilerine ne katacağının farkındalar. Çoktan bu konudaki ölçüm ve eleme kriterlerini oluşturmuş durumdalar ve sizleri bekliyorlar.

Onlar sizlere , “bize ne katabilirsin ?” sorusunu sormadan önce siz kendinize bu soruyu sormalısınız.

Eğer bu sorunun sizin için somut bir cevabı yoksa o cevabı oluşturmak için güzel bir program yapın ve çalışmaya başlayın.

Diplomamı katarım ya da eğitimimi katarım gibi beylik laflarla işverenlerin karşısına sakın çıkmayın. Kimse sizin diplomanıza meraklı değil. Maalesef ondan piyasada istemeyeceğiniz kadar çok var.

 İnsanlar sizin kendilerine somut olarak ne katacağınızı görmek isterler.

İsterseniz bunun cevabını sizi daha fazla meraklandırmadan biz verelim: okul hayatı boyunca kendinize ne kattıysanız  onu katabilirsiniz . Daha fazlasını değil.

Sizin üniversite hayatınız boyunca kendinize ne kattığınız profesyonel hayata atıldığınız zaman kurumunuza neler katabileceğinizin hem  cevabıdır, hem de ileriki dönemde yapabilecekleriniz için bir göstergedir.