Başarılı bir kariyer için okul sonrası ne yapacağınıza oldukça erken karar vermelisiniz. Bu sizin enerjinizi ve zamanınızı doğru kullanmanıza olanak sağlayacaktır.

Akademisyen mi olacaksınız ? Özel sektörde mi çalışacaksınız ? Aile işinizi mi sürdüreceksiniz ? hangi sektörde çalışmayı planlıyorsunuz ? Kendi işinizi mi yapacaksınız ? Kamuda mı çalışmayı planlıyorsunuz ?

Çalışmalarınızı buna göre yoğunlaştırmanız gerekmektedir.

Örneğin akademisyen olacaksanız  akademisyenlerle geliştireceğiniz ilişkiler, yaptığınız projeler ve ödevler önemlidir. Ders geçme notlarınız ve derslerdeki aktifliğiniz de bunda belirleyici olabilir.

Özel sektörde çalışacaksanız gönüllü ve zorunlu stajlarınız, iş yeri ziyaretleri, kariyer günleri ve meslek kulüpleri işinize yarayabilir.

Aile işinizi sürdürecekseniz o işe ilişkin ihtiyaçları tespit edip üniversitenin imkan ve kaynaklarını o yönde kullanmak doğru olacaktır.

Çalışacağınız sektöre göre çalışma, deneyim ve bilgilerinizi yoğunlaştırmanız okulu bitirdiğinizde size önemli avantajlar sağlar.

Kamuda çalışacaksanız ilk sınıflardan itibaren kamu sınavlarına yönelik çalışmak, bu konuda bağlantı ve referanslar oluşturmak size faydalı olacaktır.

Başarılı bir kariyer için ilk yılın sonunda istikametinizi belirlemiş olmanız gerektiğini unutmayın.