Hedefi belli olmayan yelkenliye hiçbir rüzgar yardım etmez, daha yolun başında hedefler belirlemek gerekir.

Batılı business kitaplarında iş yapmak sorun çözmek olarak tarif edilir.. Sorun başka bir sorunla çözülmez denir.Yaşadıklarımız bizi akil olmaya yaklaştırmıyorsa bizde ciddi bir sorun var demektir.

Cesaret önemlidir. Yerinde ve zamanında ortaya konan cesaret insanı asil yapar, esaretten kurtarır. Vazgeçebilme duygun hep canlı olsun. Menfaatine olsa da, prensiplerine ters düşen bir şeyi asla yapma, hayır deme cesaretini göster.

Yola çıkarken insana ne kadar yakınsan, ne kadar ulaşılabilir, konuşulabilir bir insansan, büyüdükçe de öyle kal. Değişme ve insanlara hem sen ulaş hem sana kolay ulaşmalarının yolunu aç. Eleştirileri dikkate al. Sadece seni beğenen ve seni onaylayan insanlarla birlikte olma. Farklı düşünenlere de kulak ver…

İnsan insanla sınanır, insan insanla konuşur, tartışır, gelişir.

Başarılı olmanın birinci şartı şüpheciliktir, hemen her doğruyu yeni baştan sorgulamak gerekir.Önyargısız insanlar er ya da geç bir anlaşma platformunda buluşur ve barış içinde yaşarlar. Çatışmalar ve savaşlar ön yargılarına yenik düşen insanların öğütüldükleri birer değirmendir.

Dostlarına karşı mesafeli düşmanına karşı hoşgörülü ol

Hayatta bilgi sahibi olmak önemlidir, ama daha önemli olan mantıklı olmaktır.Akıllı insan için hayat ders almakla geçerİnsan ürettiği değerlerle geride bıraktığı eserlerle yaşar.İnsan biraz hırslı olmalı ama hırsını kontrol edebilmeyi de bilmeli, kontrol edilemeyen her şey insan için tehlikelidir.Üst düzey yöneticinin aynı zamanda lider vasıflı olması lazım, yoksa kolay kabullenilmez.

Şirket yönetmek demek insanların psikolojilerini yönetmek demektir.

Bir şirketin gelişiminin temelinde bir felsefe yatar.İnsanın kendini karşısındakinin yerine koyması önemlidir. Başarının vazgeçilmez şartlarından biridir empati. Çünkü karşındakinin nasıl düşündüğünü önceden tahmin etmeye çalışıp ta başarılı olursan, onun beklentisi yolunda bir çözüm üretirsin.

İnsandan anlayan insan olmak lazım, ben adamın gözündeki ışığa bakarım, ışığı sönmüş insan kendinden vazgeçmiş insandır, kendinden vazgeçmiş insanın da kimseye faydası yoktur.

Çalışanın işine son veren, artık seninle çalışamayacağız, yolumuz burada bitiyor diyen adam kötü adamdır. Hayatın vazgeçilmezi bu ve birileri bu kötü adam rolünü üstlenmelidir.

Hiç kimseyi kovmuyorsan o şirket baştan batar, ağaç belli mevsimlerde budanmalıdır. Adam kovmayı bilmeyen adam da alamaz.

Bir lider küçük kavgaların küçük hesapların içine girdi mi bil ki yolun sonu yakındır.İnsan ne kadar cahilse o kadar gösterişe meraklıdır, ne kadar kaliteliyse o kadar gösterişten uzaktır.Hedefi olmayan kişi her şeye hedef olur.

Bilgi güçtür denir ya , ben de ilave ediyorum, paylaşmak da güçtür.Bu benim hayat boyu tatbik ettiğim bir metodolojidir. Bütün sıfatlardan arınarak kendine dönmek, kendi vicdanınla baş başa kalmak ve kendine hesap vermek.Biraz kendinden vazgeçebilmek,zevklerini asgariye indirebilmek,sade yaşayabilmek gerek.Beyin paraşüt gibidir, sadece açık olduğunda çalışır.Elinizde tek alet olarak sadece çekiç varsa karşılaştığınız tüm engelleri çivi olarak görmeye yatkın olursunuz. Tek çare olarak çekici vurarak yönetmeye devam edersiniz.

İnsan biraz cesur olmalı, doğru yerde doğru riskler de almalı. Risk her zaman para kazandırmaz ama mutlaka kazandırdığı birşeyler vardır.

Gündem,Mehmet, Lüzümsuz Adam İshak Alaton,Alfa Yayınları, İstanbul,2012