Kültürel faaliyetler de okumak gibi sizi tek yönlü gelişimden korur. Kültür insanın kendi üzerinde ve doğa üzerinde kontrol sağlamasına imkan vermiş bir etkinliktir. Çoğumuzun sandığı gibi, bir lüks, bir etiket, yeşillik olsun diye yapılan bir aktivite değildir.

Kültürel faaliyetler, her türlü söyleşiler, kitap fuarları, tiyatrolar, konserler, müze ziyaretleri gibi çeşitlendirilebilirler.

Örneğin müzik insanın duygularının aldığı ritmi belirleme gücüne sahiptir ve dinlemeye alışık olduğunuz rafine müzikler sizi düşünce ve eylemde de daha rafine kılar.

Tiyatro ve sinema insanın rollere, duygulara ve insani durumlara egemen olarak onlara yön verme becerisinin bir yansımasıdır. Roller ve oyunlardan ibaret olan toplumsal yaşamda kaliteli bir sinema ve tiyatro eserinden size kalacak çok önemli mesajlar vardır.

Konserler hem sosyalleşmek için hem de kaliteli zaman geçirmek için kaçırmayacağınız fırsatlardır.

Güzel bir klasik müzik konserinde beceri, sabır, uyum, harmoni ve zarafet bir aradadır. Ayrıca b tip seçkin kültürel faaliyetlerde o etkinlikleri takip eden nitelikli bir insan zümresiyle de bir araya gelme şansını elde edersiniz.

Müze ziyaretleri insanlığın engin birikimini gözlerinizin  önüne sererken kendinize dair aşırı önem duygunuzun sizi sürüklediği abartılardan sıyrılmanızı sağlamakta faydalı olacaktır.

Kültür bakış açısınızı genişletirken ifade gücünüzü zenginleştir. Sizi daha uygar ve kontrollü bireyler haline getirir. İş hayatında bu özelliğinizin ne kadar önemli bir fark yaratacağını tahmin bile edemezsiniz.

Kariyer basamaklarını hızla tırmanan bireyler mesleki yetenekleri yanında iletişim becerileri ve kültürel yetkinlikleriyle öne çıkan bireyler olurlar.