Eğitimin amacı farklılaşmaktır. Düşünsel olarak, beceri olarak, bilgi olarak farklılaşmaktır.

Bu farklılık bizi daha donanımlı ve becerili kılacaktır. Beceri ve donanım ise eylem yeteneklerimizi artıracaktır.

Bu eylem yeteneklerimiz ise toplumsal iş bölümünde bize yüksek ve saygın bir pozisyon kazandıracaktır.

Bütün eğitim ve öğrenim çabasının altında “bilgi kuvvettir” vecizesi mündemiçtir.

Eğitilerek  edindiğiniz bilgi ve tecrübe ile kendi beşeri sermaye değerinizi artırırsınız. Bu değer toplumsal piramitte sizin yarın nerede olacağınızı belirleyecektir.

Dersleri geçmek, sınıfları atlamak ve okulları bitirerek elimize diploma denen kağıt parçasını almak için eğitim görmeyiz.

Bilgi ve donanımımızı artırmak için eğitim görürüz. Çünkü o bilgi ve donanım hayat boyu bize eşlik edecektir. Bundan sonraki tecrübelerimizin ve düşüncelerimizin temeli olacaktır.

İnsanın en büyük gücü alet kullanabilmesi değil, bilgiyi bir alet gibi kullanarak onunla dünyayı şekillendirebilmesidir.

Sizlerde edindiğiniz bilgi ve tecrübelerle hayatınızı biçimlendirirsiniz. Özgün, özgür ve saygın bir hayat için, kendi hayatımız üzerinde daha çok kontrol sahibi olmak için eğitim görürüz.

Neden eğitim gördüğünüzü hiç aklınızdan çıkarmayın. Eğitim görmüş olmak için okumak kendinize ve zamanınıza karşı yapacağınız en büyük kötülüktür. Okulunuzun hakkını vermeye çalışın.

Diplomalar sizin bir  yerlerden başlamanıza yardımcı olabilirler, ancak sizin bir yerlere ulaşmanızda belirleyici olacak olan bilgi, donanım ve becerilerinizdir. Bunu da eğitim hayatınız boyunca elde edersiniz.