P

Patron iş yerinin sahibidir.  Patronların ortada görünmediği kurumsal yapılarda bile patronların prensiplerini hayata geçiren temsilciler bulunur ve bunlar da bir nevi patrondur.

Öncelikle patron para kazanmak için yola çıkmış kişidir. Bunun için çok büyük riskler almış ve size iş verecek bir konuma yükselmek içinse ciddi badireler atlatmıştır.

Eğer çalıştığınız şirketin bir patronu varsa, bu kişi eğitim düzeyi ne olursa olsun oldukça akıllı biridir, bunu asla unutmayın.

O noktada olması tesadüf değildir. Oraya gelene kadar çok önemli tecrübeler kazanmış, ciddi savaşlar vermiş ve sizin gibi binlerce kişiyle tanışmış olabilir.

Sizin mesai saatlerinden sonra ve izin dönemlerinde unuttuğunuz iş patronunuzun hayatını oluşturur. Sizden çok daha fazla işi düşünür ve sizin ancak uzun dönemde hakim olabileceğiniz bir çok detayı bilir.

Sizden istedikleri basitçe kendilerinin hayatı olan işe en az onlar kadar sahip çıkmanız ve onların emek, bilgi ve riskleriyle oluşan bir yapıda çalıştığınız için onlara saygı göstermenizdir.

Patronlar işe girene kadar sizin diplomalarınız, yabancı dil bilgileriniz ve diğer bir takım özelliklerinizle ilgilenebilir ancak işe girdikten sonra onlar için önemli olan tek şey ortaya koyduğunuz somut katma değerdir.

Patronunuzla samimi olmaya çalışmayın. Ona kimin patron olduğunu unutmadığınızı hissettirmeniz önemlidir.

Hiyerarşinin artık önemli olmadığı hikayelerine de inanmasanız iyi olur. Söz konusu olan patronunuzsa her zaman bir hiyerarşi vardır emin olun.

En geniş görünen patronların bile bir patronluk damarı vardır. Farkında olmadan bastığınız zaman artık çok geç olabilecek bir damardır bu.