Şirket kuralları düşündüğünüz gibi çiğnenmek için konulmamıştır. Onlar IK’nın ve tepe yönetimin laf olsun diye uydurdukları kurallar da değildir.

Şirket kuralları işlerin en güvenli ve en kolay şekilde yapılmasını sağlamak için konulmuş, geçmişte denenmiş ve tecrübeyle sabitlenmiş kurallardır.

Elbette bu kurallar zaman içinde eskiyebilir ve değişebilir.

Ancak bu kuralların aynı zamanda şirketin yönetim kültürünün ve çalışma ikliminin bir parçası olduğunu da unutmamak lazımdır.

Bu açıdan şirket kurallarına uygun davranmak bir aidiyet ve saygı meselesidir.

Bu konuda yapacağınız istismar ve ihlaller ise öncelikle sizin kurallara uygun davranamama beceriniz yani uyum yeteneksizliğinizle, sonra bağlılık ve saygınızla irtibatlandırılacaktır.

Unutmayın sıra dışılık, özgürlük, çılgınlık gibi kavramlar sosyal hayata filmlerde göründüğü gibi yansımayabilir. İnsanın en önemli becerisi,  kabul edilmiş normlar içinde kalmayı becererek sosyalleşebilme yetisidir.

Bu özellik iş hayatında çok daha fazla böyledir ve sizin şirketin yazılı ve örtülü bütün kurallarına uygun davranma becerisini göstererek şirketin hedeflerine ulaşmasına katkıda bulunmanız beklenmektedir.