Sosyal medyanın iki yüzü vardır. Bunlardan ilki sizin kendi sosyal medya hesaplarınızı nasıl kullandığınızla ilgilidir. Günümüzde birçok firma çalışanlarının sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımları önemsiyor.

Sosyal medyanın diğer yüzü ise şirketin sosyal medya hesaplarına gösterdiğiniz ilgi ve reaksiyonla ilgilidir.

Öncelikle size önereceğimiz çalışma arkadaşlarınızla sosyal medyanızı hemen kaynaştırmamanız. Paylaşımlarınızda geriye giderek kimin neye bakacağına ve sizin çok masumca yaptığınız paylaşımlardan kimlerin neler çıkaracağına emin olamazsınız.

Siyasi, sosyal ve cinsel içerikli paylaşımlarınız size tuhaf şekillerde dönebilir ve insanların sizinle ilgili algılarını hiç ummadığınız biçimlerde  şekillendirebilir.

Sosyal medya hesabınızla ilgili dikkat edeceğiniz diğer bir konu da şirketinizi, çalışma arkadaşlarınızı ve amirlerinizi hedef alan, çekiştiren, eleştiren paylaşımlarda kesinlikle bulunmamanız. Bunun hem mesleki hem de kanuni riskleri olacaktır hatırlatırız.

Şirketin sosyal medya hesaplarına gelince: Size önerimiz bu hesapları yakından takip edin. Buralar şirketin bir anlamda iletişim platformlarıdır. Bu hesapları takip etmemeniz şirketle ilgilenmediğiniz anlamına gelebilir. Bu arada büyük bir şirkette çalışıyorsanız her zaman her şeyden haberiniz olmayabilir. Şirketin sosyal medya hesaplarını takip etmek bu anlamda faydalıdır.

Şirketin sosyal medya sayfalarında yapacağınız yorumlara ise dikkat edin. En iyisi hiç yorum yapmamaktır ama daha iyisi eleştirel, alaycı ve suçlayıcı yorumlardan uzak durmaktır. Bir anda herkesin radarına girer ve şirketinizin hem legal hem de sosyal reaksiyonuna maruz kalabilirsiniz. Bunu hiç tavsiye etmiyoruz.