Artık hemen hemen bütün okullarda yurt dışı staj olanakları ve değişim programları var. Bunlardan en az bir kere yararlanmaya bakın.

Yabancı bir ülkede yaşamak ve okumak deneyimi size çok farklı hissettirecek ve bazı farkındalıklar edinmenizi sağlayacaktır.

Öncelikle böyle bir deneyime karar vermişseniz oraya gidip Türklere yapışmayın. Yabancı dilinizi kullanmaktan başka çarenizin kalmadığı ortamlarda bulunmaya çalışın.

Bu etkinlikleri bir gırgır şamata etkinliği, bir özgür oldum uçuyorum havasıyla değil ciddiyetle el alın.

Bu bir şanstır. Eğlenin ancak öğrenin de. Gittiğiniz ülkenin kültürünü tanımaya çalışın. Onları bizden farklı kılan şeyleri, bizden daha iyi yaptıkları şeyleri kavramaya çalışın.

Diğer kültürlerdeki insanların sıradan hayatlarını izleyin, onların aile, eğitim, kural, ahlak, devlet, ekonomi gibi gündelik meselelerdeki tavırlarını gözlemleyin.

Yapacağınız yurt dışı eğitim ve staj ancak bu koşullar altında faydalı olacaktır.

Aksi halde gidip, içip eğlenip dönmüş olursunuz. Ayrıca hakkıyla eğitim görmediğiniz için bir dönem de kaybınız olacaktır muhtemelen.

Gittiğiniz yerlerde kalıcı dostluklar edinmeye çalışın. Ülkeye döndüğünüzde mesleki ve kişisel iletişiminizi sürdürmeye çalışın. Bu tip dostluklar size güzel fırsatlar yaratabilir hiç ummadığınız zamanlarda.