Üniversite sınavlarına çok genç gireriz ve bu tercihleri yaparken bir çoğumuz kendini henüz tanımamaktadır. Maalesef bu dönemde yapılan tercihler bütün hayatımızı etkiler.

O nedenle tercihlerin mümkün olduğu kadar doğru şekilde yapılması önemlidir.

Peki doğru tercih yapmak ne demektir. Doğru tercih sizin doğanıza uygun, seveceğiniz, sevebileceğiniz, yeteneklerinizle uyumlu, hayat boyu o okulda öğrendiğiniz bilgileri kullanarak geçiminizi sağlayabileceğiniz, yani severek çalışacağınız işle ilgili alanı seçmek demektir.

Bu tercihi yaparken kendinizi dinleyin ve kendinizi tanıyın. Neleri seviyorsunuz, nasıl bir hayat istiyorsunuz, en büyük yeteneğiniz ne ? Hayatta en kolay hangi alanda başarılı olabileceğinizi düşünüyorsunuz, içinizden ne geliyor, ne yapmak istiyorsunuz ?

Bu soruların cevaplarına göre tercihinizi yapın. Tercihin puan kısmı ve sizin o puanı alacak durumda olup olmamanız teknik bir konudur. Seçiminize uygun kazanabileceğiniz bir çok üniversite bulabilirsiniz. Önemli olan puanınızın yettiği yere, öylesine yazdığınız bir yere gidip hayatınızı israf etmek değil, istediğiniz yere gitmektir.

Tercih yaparken arkadaşlarınızın tercihleri, anne babanızın zorlamaları, çevrenizdeki aklı evvellerin ukala tavsiyelerini dinlemeyin. Çok para kazanacağınızı düşünerek, hayatınız boyunca ıstırap çekeceğiniz tercihler yapmayın. Belki zengin ve nüfuzlu biri olabilirsiniz ama mutlu olamazsınız.

Unutmayın, yaşamak, hatta mutlu bir birey olarak yaşamak için çalışıyoruz. Çalışmak için yaşamıyoruz. O nedenle mutlu ve huzurlu bir şekilde yaşayabileceğiniz bir meslek seçimi için tercih yapın. Çok para kazanmak için değil, sevdiğiniz işi severek yapmak için yaşayın.

Unutmayın siz sevdiğiniz bir işi yapıyorsanız, muhtemelen onu çok iyi yapıyor olacaksınız, ve işini gerçekten iyi yapan ne yaparsa yapsın her zaman aranan kişi olur.