İnsan Kaynakları profesyonellerinin şirketin çıktılarını etkileyen en kritik görevi işe alım fonksiyonlarıdır. Doğru kişiyi bulmak, ikna etmek ve doğru bir şekilde işe yerleştirmek uzun ve kısa dönemli şirketin birçok çıktısını etkileyen ve büyük ölçüde şirketlerin alın yazılarını da şekillendiren bir fonksiyon olmaktadır.

Peki, kimleri işe almalı ve neden almalıyız?

İşe alımda temel mesleki ve teknik kriterlere uygun adayların arasından seçim yaparken dikkat edilecek 5 temel özellik vardır. Bunlar:

1-     Pozitif tutum

2-     Coşku

3-     Kararlılık

4-     İş bitiricilik

5-     Tutkudur.

Pozitif Tutum: Pozitif insanlar işi ve hayatı çevrelerindeki insanlar için kolaylaştırırlar. Ayrıca başarı için gereken çabayı göstermek ve başarıya ulaşmakta karamsarlar ve donuklara göre öne çıkarlar. Pozitif kişiler daha paylaşımcı ve ilham vericidirler. Negatif ve donuk kişileri işe almayın hem şirketinizde darboğazlar yaratır hem de diğer çalışanları olumsuz etkilerler.

Coşku: Hayata, işe, öğrenmeye, başarmaya karşı coşku dolu kişileri işe alın. Bu kişiler içlerindeki enerji ve heyecanı diğerlerine de yayarlar. Bu tip kişileri motive etmekte zorlanmazsınız. Ayrıca kolay öğrenirler ve hızlı ilerlerler. Bu tip kişileri öz geçmişlerindeki iş dışındaki uğraşlarından, üniversite hayatı boyunca katıldıkları sosyal etkinliklerden ve kendilerine özen gösteren tutumlarından tanıyabilirsiniz. Coşkusuz ve heyecansız tipleri işe almayın.

Üniversite hayatı boyunca okula gidip gelmek ve ders çalışmak dışında hiçbir şey yapmamış kişilerin firmanıza katabileceği bir şey yoktur.

Bu kişiler çalışan profilinizi düşürür. Muhtemelen hayatlarının geri kalanında da fazla bir şey yapmayacaklardır.

Kararlılık: Evet ya da hayır demeye cesareti olan kişileri işe alın. Prensipleri olan, çizgileri olan kişiler kurumun prensip ve çizgilerine de sahip çıkacaklardır. Aynı zamanda kararlı kişiler yapılması gerekenleri yapmak konusunda daha cesur olacaklar ve üstünlük kullanarak yöneticilerini rahatlatacaklardır.

Kararsız ve mıymıntı kişileri işe almayın, bu tip kişilerin enerjileri düşüktür. Çevrelerindekilerin de enerjilerini düşürmek dışında bir işe yaramazlar.

İş bitiricilik: Yarım kalmış işlerin mimarı, çok sık iş değiştirmiş, daldan dala konmuş kişileri işe almayın. Eline aldığı işi bitirmeye gayret etmiş, sonuç odaklı kişileri tercih edin.

Başarısızlıklarına mazeret üreten kişilerden ve eski iş yerlerini, eski amirlerini kötüleyen adaylardan uzak durun.

Yarım bırakılmış işler, kariyerler insanın enerjisini aşağıya çeken kara deliklerdir. Çevrelerindeki herkesi de etkilerler.

Tutku: Heyecanlı insanlar heyecan verirler. Hayatlarında bir uğraşa, bir değere, bir şeylere heyecanla sarılan insanlar enerjik insanlardır. Neye tutku duydukları önemli değildir. Ama bu sizin için onların enerji düzeyine dair önemli bir göstergedir. Heyecanlı insanlar çalışma ortamının kalitesini artırırlar. Onları sizin işiniz için heyecanlanır hale getirdiğiniz zaman işi uçururlar.

Donuk ve sönük kişileri işe almayın, yaşadığı için heyecan duymayan bir kişiyi ne yaparsanız yapın heyecanlandırıp memnun edemezsiniz.

İşe alımda bu kriterlere dikkat ederseniz firmanıza ve kendinize çok büyük bir iyilik yapmış olur, birçok gereksiz problemi başlamadan bitirirsiniz.