İşe yeni başlamış bir genç olarak eminim sizde bir an önce terfi etmek istiyor ve ne zaman genel müdür olabileceğinizin hesaplarını yapıyorsunuz.

Öyleyse dikkatle dinleyin:

Yönetim kademelerinde yükselmek için iyi bir çalışan olmaktan başka gereken erdemler vardır.

Siz işinde başarılı, mesleki olarak yeterli bir çalışan olabilirsiniz ve bu durumda şirketler size işinizi düzgün yapmanız için para öderler.

Ancak terfi etmeniz yani yönetici olmanız söz konusu olunca sizden beklenen işinizi düzgün yapmanızdan çok işi düzgün yaptırmanız, yani işi değil insanı yönetmenizdir.

Öncelikle bu vasıflara sahip olduğunuzu düşünüyor musunuz ?

Muhtemel cevabınız unvan verildiği zaman  unvanın forsu ile insanların rahatça diğer kişileri yönetilebileceği şeklinde olurdu değil mi ?

Ama işler gerçekte böyle yürümez.

Şirketler çalışanlarını üç özelliğe sahip oldukları için terfi ettirirler.

Bunlardan ilki bilgidir. Mesleki olarak yeterli bilginizin olması işi de insanı da yönetmek için gereklidir ancak yeterli değildir.

Diğer özellik verimdir. İşleri sonuca ulaştırmada başarılıysanız bu ekibinizle de aynı şeyi başaracağınız anlamına gelebilir.

En son ve en önemli özellik ise güçtür. Bölümünüzde, meslek camiasında, şirkette belli bir sosyal ağırlığınız, nüfusunuz ve iletişim ağınız varsa güçlü olduğunuz varsayılabilir.

Bu demektir ki sizi terfi ettirmek hem mesleki bilginizin çoğalmasına, hem verimlilik yeteneğinizin ekibinize bulaşmasına, hem de zaten var olan gücünüzün perçinlenerek bilgi ve verimliliğinizi bu güçle egemen kılmanıza hizmet eder.

Öyleyse eğer terfi etmek istiyorsanız mesleki bilginiz olmasını asla yeterli bulmayın. Hedefleriniz varsa verimlilik, etkililik ve nüfuz konularında da kendinizi geliştirin.

Bu arada bazen şirketler bu üç özellikten biri eksik olduğu halde bazı terfiler yaparlar. Sonuç en az iki yıl içinde hem terfi eden yönetici hem de şirket için traji-  komik sonuçlar doğurur.

Bazı şirketler yönetici kademelerinin dışında terfi basamakları yaratabilir. Bu tip şirketler kurumsal kültürleri oturmuş ve profesyonel şirketlerdir.

Bu ara kademelerde terfi edebilmek için mesleki bilgi, verim ve problemsiz bir iletişim becerisi yeterli görülür.