Öncelikle şunu aklınızdan çıkarmayın. Aldığınız ücret yarattığınız katma değerin değil, yarattığınız beklentinin türevidir.

Bir şirket sizi işe alırken özgeçmişinize göz gezdirir ve yapılan incelemeler neticesinde sizi bir takım beklentilerle işe alır. Bu beklentilere göre de ücretlendirir.

Zaman içinde ki bu zaman en az iki yıldır, şirket sizin onda uyandırdığınız beklentilere göre yeni çalışma koşullarınızı belirler.

Size 1 birim ücret verip karşılığında 2 birim performans aldığını görmüş şirketiniz buna göre size 2 birim ücret verip 4 birim performans alma beklentisine kapılabilir.

Ücret yasası beklenti yasasıdır.

Eğer aldığınız ücret karşılığında performansınız düşük demiyorum, vasat bile bulunursa kimsenin aklına sizin ücretinizi yükseltip performansınızı artırma fikri gelmez. Çünkü beklentileri zayıftır.

Ücretinizi artırmak istiyorsanız size dair beklentileri artırmalısınız. Kaza eseri beklentileri düşürürseniz şansınızı kaybedebilirsiniz.

Bunun için beklenilenden daha fazlasını ortaya koymak, daha fazla insana ulaşmak ve gelişimini sürdürmek gerekir.

Sakın ücretimi yükseltsinler daha iyi çalışayım mantığına kapılmayın. Bu kariyerinizi çıkmaz bir yola sokar. Size dair beklentileri düşürürsünüz.

İnsanlar sizin neden düşük performans sergilediğinize kafa yormazlar. Onlar için basitçe düşük performans sergiliyorsunuzdur ve bunun yükselebileceğini düşünmezler, bu nedenle  yatırıma değer görmezler.

Buna karşı yüksek performans sergiliyorsanız bunun gerekçesi ne olursa olsun bu daha da yükselebilir ve yükselmesi için gereken imkan ve koşullar sağlanabilir.

Ücret beklentinin türevidir ve iyi ücret almanız için beklenildiğinden daha fazlasını ortaya koymanız gerekir.